Sztuka rąk własnych

CZYM JEST SZTUKA
Zapytani artyści sami nie potrafią zdefiniować sztuki.
Najbardziej przypadła mi do serca odpowiedź Davida Hockneya w udzielonym w 1988 r. wywiadzie dla The Guardiana:
Sztuka musi cię poruszać, projektowanie niekoniecznie,
chyba, że jest to dobrze zaprojektowany autobus

(Art has to move you and design does not, unless it’s a good design for a bus)

GDZIE KOŃCZY SIĘ SZTUKA A ZACZYNA RĘKODZIEŁO?
Artysta, to stan umysłu. Żeby stworzyć dzieło sztuki wystarczy nie naśladować innych a przynajmniej nie kopiować, gdyż to, co jest odtwórcze jest kopią a to co polega jedynie na warsztacie i perfekcji wykonania jest rzemiosłem. Zatem nie musimy się jakoś mocno spinać, kopiować pinteresta czy wygrywać internety, wystarczy, ze odbędziemy prace koncepcyjną: co chcemy zrobić, z czego, jakie faktury/kształty/barwy, jaka tematyka i już. Jakkolwiek nam nie wyjdzie będzie to sztuką. Naszą własną.

I jeśli ktoś mi nie wierzy, że to możliwe, proszę wspomnieć lekcje plastyki ze szkoły. Jeśli miałoby to być zajęcie dla wybranych nie uczyliby go w szkole. Każdy umie czytać, pisać, liczyć, biegać to i rysować może, wystarczy poćwiczyć.

Sztuka ma na nas terapetuczny wpływ. Poddając się tworzeniu poznajemy głębiej siebie, odkrywamy nasze lęki i słabości. Pracując monotonnie wprawiamy się w stan skupienia i często jest on zbliżony do medytacji. Bardzo często nawet na początku nie wiemy co chcemy stworzyć lub mamy mglisty zamiar jednak na końcu okazuje się, że wena zabrała nas w rejony, których nawet się nie spodziewaliśmy.
Dla mnie to zawsze jest zaskoczeniem. Czy piszę, czy rysuję… rozpoczynając nigdy nie wiem co mi wyjdzie i bardzo mnie to ekscytuje. Grunt, to się nie zamykać w oczekiwaniach, nie bać się rezultatu i otworzyć na swoją potrzebę ekspresji. Ona zawsze dobrze nas poniesie.

Tu dodam kilka projektów inspiracyjnych, nie do kopiowania 1:1 ale do pokazania nieograniczonych możliwości własnych rąk i kreatywności, nawet jeśli Wam się wydaje, że nie potraficie.