Photoshop dla początkujących

okl

Zauważyłam, że niektórzy blogerzy mimo cudownego kontentu nie radzą sobie z grafiką.  Postanowiłam dodać tutorial żeby każdy mógł sobie sam zrobić 🙂
Na stronie adobe.com należy się zarejestrować i pobrać darmową wersję PSa. Można też skorzystać z ps essential jeśli ktoś ma taką wersję dołączoną np do drukarki czy tabletu.

Praca na warstwach (Layers)Przechwytywanie
Każde nowo dodane zdjęcie jest w osobnej warstwie,
co ułatwia nam ich obróbkę oraz ich kompozycję. Jednak  gdy zaczynamy pracę od otwarcia zdjęcia należy warstwę background skopiować i usunąć gdyż jest ona zawsze połączona z tłem i nie da się uzyskać na niej przezroczystości.

Wycinanie obiektu z tła
Można zrobić to na wiele sposobów. W zależności od potrzeb i samego obrazka. Zacznijmy może od czegoś super prostego. Obiekt na jednolitym tle. Najprościej pozbyć się tła używając magicznej różdżki rys.1a Ważnym czynnikiem w tym wypadku jest zakres zaznaczonych odcieni danego koloru – tzw Tolerancja. Im mniejsza tym mniej odcieni wybierzemy, czasem sprawdza się 2, 12 a czasem 32 🙂 rys 1b i 1c.

r1

Teraz naciskając na klawiaturze guzik delete lub backspace usuniemy
zaznaczony fragment. Jeśli chcemy uniknąć definitywności tego działania można zanim zaznaczymy wybrany obszar do usunięcia zaznaczyć całą wybraną warstwę i dodać na niej maskę rys 2a. Wtedy po wybraniu obszaru do usunięcia i zaznaczeniu w okienku warstwy ikonki maski wylewamy na nią czarna farbę  (Wybierając maskę warstwy automatycznie zmieniają nam się kolory na odcienie szarości. Czerń to wymazanie tła, biel przywrócenie, szarości to efekt pośredni. Można na masce stosować gradienty by uzyskać płynne zanikanie warstw i inne efekty.)

przykład przejścia tonalnego na masce:

r3

Na pierwszy raz wystarczy.

Zapisz