Szydełkujemy

zaj

Marzysz o grubym kocu, łatwym i szybkim do wykonania? A może o chodniku. Dziś się dowiesz jak możesz go sobie zrobić w kilka dni.

Potrzebujesz sznurek (np Bobiny) lub grubą włóczkę i grube szydełko. Takich szydełek nie widziałam w sklepach zatem sama sobie zrobiłam. Oto sposób na szybkie, tanie szydełko w dowolnej grubości. Najlepiej mieć kilka i zobaczyć przerabiając kawałek włóczki które najładniej współgra z grubością sznurka/nitki.

Materiał na szydełko, to kupione w Castoramie, bądź jakimkolwiek innym sklepie z materiałami budowlanymi lub drewnem, w dziale z listwami, wałki sosnowe o długości 1m cena ok 4 zł/szt.

001

Szydełko robimy sobie na wymiar dłoni. Chwytamy z wystawionym kciukiem, tak jak się trzyma szydełko. Poniżej wymiar jak dla mnie:

002 002a

Przyda nam się piła ręczna do drewna by obciąć na wymiar drążki oraz przynajmniej półokrągły pilnik – z jednej strony płaski z drugiej wypukły.

003 004

Mocujemy w imadle i obcinamy piłką na odznaczony wcześniej wymiar dłoni. Imadło się przydaje. Można wszystko w ręku zrobić ale jest niewygodnie i znacznie trudniej.

005 006

Obcięte :)
Zabieramy się do wyprofilowania kształtu za pomocą pilnika.
I teraz perełka czyli drogie dzieci jak nie należy mocować imadła :)

Musimy wypiłować kształt główki i podcięcie pod nią:

 

007 008 009 010 011 012

Teraz wystarczy oszlifować grubym papierem ściernym do drewna – tu 80-tka:

013 014

Nawinięcie na kawałek drewna (im większy, tym łatwiej trzymać) spowoduje, że będziemy  trzeć twardą równą powierzchnią – palce są miękkie i nierówno ściera się trąc bez pomocy. Można tez położyć papier na stole i pocierać o niego powierzchnią do starcia. Tak jest jednak mniej wygodnie niż w imadle :)

015 016

 

W trudno dostępnych miejscach warto nawinąć papier ścierny na pilnik – ułatwia to bardzo :)

017 018

I gotowe :)

o1 o2 o3

 

Teraz czas na szybki kurs szydełkowania

sz01

Tak to wygląda w praktyce. Aczkolwiek poniosło mnie trochę i powinnam nabierać oczka na szydełku :) tak jak to widać na obrazku nr 9

 

Początkowy łańcuszek przy sznurku można nawlekać palcami ale zazwyczaj robimy pierwsze oczko palcami a kolejne 10/20 szydełkiem. Przerabiamy ze dwa rzędy żeby obliczyć ile cm wychodzi z danej włóczki przy użyciu konkretnego szydełka – podobnie jak w przypadku robienia na drutach, zasada podobna, tylko oczka nabiera się inaczej

oczka01

Warto jednak przerobić ze dwa rzędy, nie tak jak ja tu z lenistwa zrobiłam tylko łańcuszek :)

Po obliczeniu ilości oczek na 10/20 cm i wyliczeniu podstawowej ilości oczek w docelowym rzędzie przerabiamy łańcuszkiem potrzebną ilość oczek + 1

oczka02

Nawijamy włóczkę na szydełko (A)* i wkłuwamy się w poprzednie oczko (B)
* nawijamy żeby dodać grubości zakrętowi, który robimy (właśnie zaczynamy kolejny rząd)

oczka02a

Po wkłuciu się nawijamy sznurek na szydełko i wyciągamy oczko na drugą stronę:

oczka03 oczka3

Nawijamy sznurek na szydełko

oczka05

i przerabiamy dwie pętelki na raz:

oczka06

Teraz powtarzamy czynność, czyli w to samo oczko wbinamy szydełko i ponownie wyciągamy oczko po czym nawijamy na szydełko sznurek i przerabiamy na raz.

oczka07 oczka08

To podwójne wkłucie robimy tylko na początku każdego rzędu. Resztę oczek przerabiamy pojedynczo, czyli jedno wkłucie, wyciągnięcie pętelki, nawinięcie sznurka na szydełko i przerobienie 2 pętelek na raz. Gdy dojdziemy do końca rzędu odwracamy  i zaczynamy od podwójnego wkłucia, które sprawia, że nie ściąga nam się brzeg tylko nadaje gęstości.

Tak wyszło u mnie:

koc304 05koc203 koc

Przy tak grubej włóczce / sznurku idzie błyskawicznie. Mam nadzieję, że jasno opisałam. W razie czego dorobię potrzebne materiały szkoleniowe 😀

EDIT: Dostałam sygnały, że nie wytłumaczyłam tego wystarczająco klarownie.  Zrobiłam jak umiałam a dla chętnych polecam tutoriale z youtuba gdzie można zastopować w dowolnym momencie i przewinąć w razie konieczności :) Warto szukać, w końcu trafi się na kogoś kto tłumaczy dokładnie tak jak sami rozumujemy :)

EDIT 2:
Dziś (20.12.2017) na grupie fb Pauliny Pamuli „Wszystkiego Kreatywnego” w wyniku dyskusji nagrałam trzy krótkie tutoriale  do moich koszyczków. Może komuś się przydadzą. Takie koszyczki np sprzedaję na Etsy wiec można z tego nawet biznes zrobić gdyby ktoś miał życzenie :)

Na pierwszym filmiku niewiele widać, bo się nie zorientowałam, że kamera jest przesunięta. Ale generalnie zaczynamy od zwykłego łańcuszka, jak w tutorialu powyżej a później przerabiamy wkłuwając się w pierwsze oczko łańcuszka tworząc kółeczko. Bardzo proste.

Zapisz Niewiele widać, dlatego w drugiej części starałam się wytłumaczyć co nieco :)

Mamy więc opis jakiego rodzaju oczka i w jaki sposób przerabiałam przy tworzeniu podstawki oraz przy stawianiu ścianek. Sprzedałam również mój pomysł na zrobienie  ostrej krawędzi koszyczka na dole przy podstawie.

W części trzeciej już tylko omawiam ogólnie oraz pokazuję jak chować końcówkę nitki/włóczki/sznurka

I na końcu fotki koszyczków:
   

 

Miłej zabawy!

 

 

 • Wioletta Grochowy

  Ile metrów sznurka?

  • agi

   proszę sobie kupić motek sznurka w wybranym kolorze i grubości i przerobić dobranym szydełkiem kilka cm „na płasko” czyli np 10 oczek i 4 rzędy. Zmierzyć robótkę ile wychodzi cm w szerokości i wysokości z tych 40 oczek. Po spruciu mierząc długość sznurka, który został zużyty najłatwiej dowiedzieć się ile potrzebujemy materiału na narzutę czy koc w ulubionych wymiarach.

   Narzuta czy koc ze sznurka są bardzo ciężkie i obecnie wolę z nich robić kosze :)

 • Super. Musze spróbować 😉

  • agi

   W razie czego wysle Ci moje 😉

 • Jestem pod wrażeniem, nie powiem, miło by było zrobić sobie taki koc, albo dywanik. Tylko skąd tu wziąć imadło 😀 może kiedyś powolutku coś pokombinuję :)

 • Jus

  Zdolniacha z Ciebie🙂, a już szlifowanie szydełka to mistrzostwo 😍

  • agi

   Pilnikiem wystarczy z grubsza ogarnac i doszlifowac papierkami 😉

  • Ja również jestem pod wrażeniem. Świetnie.

   • agi

    Ważne żeby bylo czytelnie opisane i łatwe do powtórzenia. Ciężko mi jednak ocenić. Moze ktoś spróbuje i zobaczymy jak to wyjdzie w praniu 😉